wtorek, 7 lipca 2015

Will Grayson, Will Grayson (John Green & David Levithan)Nazwiska dzisiejszego autora chyba nie trzeba przedstawiać. Pan Green jest już powszechnie znany chyba przez całą czytającą część naszego narodu, a można spekulować, że to dzięki niemu w Polsce Davida Levithana również kojarzą czytelnicy.

Will Grayson, Will Grayson to książka pisana przez dwie osoby oraz książka o dwóch Willach Graysonach. Można pomyśleć, że będzie niezłe zamieszanie, ale spokojnie.

Will Grayson  przyjaźni się już od lat z Kruchym Cooperem, który chłopaków zmienia średnio częściej niż niektórzy koszulki (a niektórzy mogliby to robić częściej). Jest typowym dla Greena introwertykiem, a aby zamknąć grupę przyjaciół potrzebna nam dziewczyna, którą w tym przypadku jest Jane.

Will Grayson to chłopak, który większość czasu spędza w internecie. Jego życie kręci się tylko i wyłącznie wokół jednego chłopaka, którego poznał na czacie. Tylko internetowy przyjaciel potrafi go zrozumieć, docenić, sprawić że dzień nie jest całkiem zły. W rzeczywistości Will zmaga się z depresją i samotnością, przez co bez problemu nawiązuje znajomość w internecie, a z czasem zaczyna żywić głębsze uczucia do niejakiego Isaaca.

Will i Will (jak to dziwnie wygląda) spotykają się w dziwnych okolicznościach i to w jeszcze dziwniejszym miejscu jakim jest Sex Shop. Nie codziennie spotyka się osobę o tym samym imieniu i nazwisku, ale także nie zostawia się załamanego, samotnego chłopaka w środku Chicago, dlatego w takich okolicznościach Will #2 ma okazję poznać najpotężniejszego człowieka jakiego kiedykolwiek widział, ale także człowieka, który swoje serce lubi oddawać innym, czyli Kruchego.

W taki oto sposób ścieżki bohaterów Johna i Davida się przecinają. Naprawdę podziwiam tych panów, że stworzyli historię dwóch postaci, gdzie każdy rozdział opowiada na zmianę o jednym z Willów i się w tym wszystkim nie pogubili. Pisząc na zmianę jeden rozdział, wszystko trzyma się razem, dlatego naprawdę widać, ile pracy zostało włożone w tę książkę i na pewno nie można powiedzieć, że brak w niej serca.

Jednak patrząc na historię Greena widzimy utarty przez niego schemat. Introwertyczny chłopak, jego dość dziwny najlepszy kumpel i wspólna przyjaciółka, do której coś skrycie czuje. I teraz powiedzcie mi o której książce Greena myślę? W Śnieżną Noc, Szukając Alaski, Papierowych Miastach czy Willu Graysonie? Tu jest problem z tym pisarzem, wszystkie książki (poza Gwiazd Naszych Wina gdzie narratorką była dziewczyna) wyglądają tak samo. Niby historię są całkiem inne, ale sprowadzają się do takiej samej podstawy, przez co czytając odnoszę wrażenie, że ciągle czytam o tej samej postaci.

Jeżeli chodzi o Davida jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem ale na pewno nie ostatnie. Trudno mi cokolwiek o nim dzisiaj powiedzieć, ponieważ wiadomo że i w jego historię Green miał jakiś wpływ, więc aby ocenić jego styl i talent muszę sięgnąć po Każdego Dnia, które mam nadzieję przeczytam w te wakacje.

Bycie w związku to twój wybór. Bycie przyjacielem to po prostu coś, czym jesteś.

Spotkałam się z raczej obojętnymi lub negatywnymi recenzjami tej książki. Ja muszę powiedzieć, że dla mnie osobiście jest ona po prostu Okay. Typowa dla Greena, bo jednak bardzo mi tutaj jego styl się wyłonił. Mimo tych utartych schematów sama historia mnie wciągnęła i co tu dużo mówić. Greena lubię za to, że przy jego książkach potrafię odpocząć i trochę pomyśleć. Tym razem oprócz oczywistego wątku homoseksualizmu (który wbrew pozorom nie jest tematem książki) mamy swoistą rodzaju lekcję na temat przyjaźni. W lekką i raczej przyjemną lekturę wplecione zostało jakieś przesłanie dlatego uważam że warto przeczytać akurat tę pozycję. Z całego kanonu książek Greena niczym szczególnie się nie wyróżnia ale myślę, że na czas wakacji jest dość kusząca propozycja.

Wyzwania:
+ 52 Książki
+ 2.5 cm (Przeczytam Tyle Ile mam Wzrostu)
Ocena:
7/10


*grafika via. tumblr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Konnichiwa drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za każde wejścia, a tym bardziej za komentarze. Jeśli masz chwilkę skomentuj, jeśli nie wiesz co napisać, to chętnie się dowiem co aktualnie czytasz i oczywiście co ciekawego polecasz! ;)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia